• Opšta stomatologija

    Konzervativna stomatologija predstavlja deo stomatologije koji se bavi oboljenjima zuba u užem smislu, kao i njihovim saniranjem. 

Dobra oralna higijena i redovni pregledi su ključni za očuvanje zdravlja zuba. Prilikom pregleda, pažljivo se proverava stanje usne šupljine, identifikujući potencijalne probleme poput karijesa, zubnog kamenca i paradontoze. 

Popravka zuba

Popravkom zuba nadoknađuje se izgubljeni deo zuba, bilo da je uzročnik karijes ili nešto drugo što je dovelo do njegovog oštećenja. Oštećeni deo zuba se uklanja a zatim se ispuni odgovarajućim materijalom poput kompozita (bela plomba), amalgama (siva plomba) ili keramike.

Naš pristup plombiranju i lečenju zuba obuhvata upotrebu vrhunskih materijala i lekova poslednje generacije, ispunjavajući najviše stomatološke standarde.

U našoj ordinaciji nudimo:

  • Klasičnu i
  • Digitalnu izradu plombi

KERAMIČKE PLOMBE (INLEJI)

Najbolji izbor koji možete napraviti za svoj zub koji je oštećen karijesom ili starom plombom je keramički inlej. Njime je celokupni ispun u zubu napravljen od keramike, koji je mnogo tvrđi i otporniji od kompozitnih materijala (belih plombi). Ne zahtevaju brušenje svih površina zuba kao za krunicu već  samo parcijalno brušenje kao za plombu. Posebno pogodni zubi su oni na koje je potrebno staviti veliku plombu, čime oni postaju neotporni. Postavljanjem keramičkog inleja, vek takvih zuba se znatno produžava, uz savršenu estetiku.

Lečenje kanala korena (endodoncija)

Endodoncija se bavi oboljenjima sadržaja kanala korena zuba tj. zubne pulpe. Zubna pulpa može da oboli iz različitih razloga, a jedan od njih je svakako zubni karijes.

U lečenju kanala korena zuba bitna je kvalitetna obrada koju pacijenti najčešće povezuju sa radom tj. struganjem različitim iglicama. Potrebno je zub proširiti do tačno određene granice, a zatim ga do te granice precizno napuniti posebnim materijalima kako bi se sprečilo širenje infekcije.

Uklanjanje zubnog kamenca

Uklanjanje zubnog kamenca je zapravo procedura uklanjanja tvrdih i mekih naslaga sa njihove površine. Ova procedura ne samo da poboljšava estetiku osmeha, već i smanjuje rizik od različitih oralnih bolesti. Kamenac može izazvati upalu desni, poznatu kao gingivitis, što u krajnjem slučaju može dovesti do ozbiljnijeg stanja – parodontopatije i gubitka koštanog tkiva sa rasklaćivanjem i gubitkom zuba.

Pacijentima se preporučuje redovno uklanjanje kamenca sa zuba dva puta godišnje, ili po preporuci stomatologa i češće ukoliko su prisutne bolesti desni.

Beljenje zuba

Beljenje zuba je učestala stomatološka intervencija koja privlači sve veće interesovanje pacijenata, najčešće iz estetskih razloga. Ovaj postupak  podrazumeva beljenje prirodnih zuba.

Često se pacijenti odlučuju za beljenje  zbog tamnjenja mrtvih zuba, koji vremenom mogu promeniti boju ili radi postizanja usklađenosti boje sa novim krunicama ili fasetama.

Sam proces beljenja zuba podrazumeva pažljivo nanošenje specijalnih gelova na površinu zuba. Ukoliko se izbeljivamje zuba sprovede u odgovarajućim uslovima i pod kontrolom stomatologa, izbeljivanje nije stetno po zube.